Sensommar och upptakt för hösten

Dela

Sensommaren är här. Övergångsperioden mellan sommaren och hösten. Stormen som nyss drog förbi har fått en del av träden att börja släppa sina löv. Färgerna i naturen har så sakterliga börjat skifta. Barnen har återvänt till sina skolor.

I församligen startar de verksamheter som haft uppehåll igång efterhand. Sommarsamlingarna på söndagar går från nu över till gudstjänster som vi delar tillsammans kl 10 varje söndag i höst. Gudstjänsten är öppen för dig. Här är du välkommen att tillsammans med andra utforska, förankra och fördjupa ditt liv i relation till Jesus som öppnar möjligheten för varje människa att både börja och fortsätta relatera livet till Gud.

Utforska mer

Leva öppen för den helige Ande

Nu på söndag den 12/1-25 inleder vi vårens första predikoserie: Leva öppen för den helige Ande. Häng med in i en spännande vår där vi låter

Jesus, Immanuel, Gud med oss!

Julen står för dörren. En tid då vi särskilt uppmärksammar hur Guds famn öppnar sig för oss människor när Jesus föds under enkla förhållanden av